Joint Committee on Ways and Means – 2007 Session

Full Committee

 

Meeting Index

 

April 10, 2007

Corvallis, Oregon

6:30 p.m.

Tapes: 24, 25, 26A, 27A

 

Members Present:

Sen. Schrader, Co-Chair

Sen. Bates

Sen. Devlin

Sen. Gordly

Sen. Johnson

Sen. Morse

Sen. Nelson

Sen. Verger

Sen. Westlund

Sen. Whitsett

Rep. Nolan, Co-Chair

Rep. Nathanson, Vice-Chair

Rep. D. Edwards

Rep. Galizio

Rep. Garrard

Rep. Jenson

Rep. Morgan

Rep. Shields

 

Members Excused:

Sen. Carter, Vice-Chair

Sen. Winters

Rep. Hanna

 

Members Visiting:

Sen. Courtney

Rep. Cowan
Rep. Gelser

Rep. Olson

 

Staff Present:

Ken Rocco, Legislative Fiscal Officer, Legislative Fiscal Office

Ian Tolleson, Committee Assistant, Committee Service Office

Mike Reiley, Committee Assistant, Committee Service Office

 

Measures or Issues Heard:

Public Hearing -- State Budget

 

This meeting index is in compliance with Senate and House Rules.  For complete content, please refer to the tapes.

Tape #/Counter

Speaker

Issues, Votes, Exhibits

TAPE 24A

 

 

003

Co-Chair Schrader

Calls the meeting to order at 6:30 p.m.

005

Co-Chair Schrader

Opens Public Hearing on State Budget.

130

J.J. Quinlivan

Linn-Benton Community College (Exhibit #1).

164

Carl Schreck

U.S. Geological Survey.

190

George Boehlert

Oregon State University (OSU) (Exhibit #2).

225

David Davis

Bio-Economy Sustainable Technology Signature Research Lab.

270

Annabelle Jaramillo

Benton County Commissioner (Exhibit #3).

317

David Adelsheim

Wine grower.

360

Rick Jacobsen

Retired President, Norpac Foods (Exhibit #4).

TAPE 25A

 

 

006

Greg Perry

Professor, Agriculture & Resource Economics, OSU.

034

Tim Josi

Tillamook County Commissioner (Exhibit #5).

052

Frank Moore

Public Health Administrator, Linn County.

072

Meaghan Caughey

Community Mental Health Program patient (Exhibit #6).

097

Judy Wilson

Mid-Valley National Alliance on Mental Illness (NAMI) (Exhibit #7).

134

Rebecca Hartwig

Benton County OSU Extension Service, 4-H.

163

Tom Genne

Architect, CH2M Hill (Exhibit #8).

198

Karen Nibler

Oregon Commission on Children and Families (OCCF)/League of Women Voters (Exhibit #9).

233

JoAnn Miller

Director, Benton County Commission, Children and Family Services.

269

Diana Xing

Youth Commission, Benton County Commission on Children and Family.

286

Jim Tierney

Community Action Team, Clatsop, Tillamook and Columbia Counties.

323

Bill Wagner

Volunteer Member, Citizens Review Board.

364

Tom Clancey-Burns

Executive Director, Community Service Consortium (Exhibit #10).

400

Gregory Rorrer

Professor, Chemical Engineering, OSU (Exhibit #11).

445

Steve Bekofsky

Workforce Investment Board.

TAPE 24B

 

 

030

Sara Leiman

OSU Forestry Extension Service (Exhibit #12).

058

Kimberly Cleveland

Corvallis resident (Exhibit #13).

090

George Heilig

President, Benton County Bar Association (Exhibit #14).

119

Tim Willis

Benton County Bar Association (Exhibit #15).

149

Rita Cavin

President, Linn-Benton Community College (Exhibit #16).

185

Toni Drager

Volunteer, OSU Extension Service.

222

Carolyn Oakley

Former State Representative, OSU Extension Service.

257

Sara Swanberg

Director, Art Centric.

289

Kevin Ahern

Biochemistry/Biophysics Professor, OSU (Exhibit #17).

332

Lynn Gerig

OSU Extension.

367

Christine Ertl

Salem/Keizer Stand for Children.

TAPE 25B

 

 

011

Gaelen McAllister

Salem/Keizer Stand for Children (Exhibit #18).

039

Tom Eversole

Health Administrator, Benton County (Exhibit #19).

066

Russ Burchard

Teacher, Linn-Benton Community College.

090

Co-Chair Schrader

 

100

Bruce Hammelman

Chairman, Oregon Processed Vegetable Commission.

122

Emily Steele

Volunteer, Art Centric.

153

Margarita Donnelly

Director, Calyx, Inc.

170

Stephanie Stafford

Corvallis resident.

210

Peter Kenagy

OSU Extension advocate.

225

Mike Rinkin

Compassion Ministries, NAMI (Exhibit #20).

251

Don Schweitzer

Program Coordinator, Host Youth & Family Services, Northwest Human Services (Exhibit #21).

288

Aubrey Dobrovsky

Oregon Homeless and Runaway Youth Coalition.

331

Dianne Farrell

NAMI Mid-Valley (Exhibit #22).

373

Judy Rinkin

Co-founder, Oregon Family Support Network.

415

Marcy Eastham

Northwest Regional Government Affairs Manager, Hewlett-Packard Company (Exhibit #23).

TAPE 26A

 

 

022

Anne Peltier

Manager, Public Health Programs, Linn County Department of Health Services (Exhibit #24).

046

Drew Foster

Cascade West Council of Governments.

077

Annette von Jouanne

Professor, Electrical Engineering Department, OSU (Exhibit #25).

106

Terri Roberts

Milestones patient (Exhibit #26).

155

Chris Brantley

Stand for Children (Exhibit #27).

187

Lynn Hall

Kidco Head Start, Linn & Benton Counties.

197

Joane Fuhrman

Partnerships in Community Living, Oregon Rehabilitation Association.

220

Brent Watkins

Partnerships in Community Living (Exhibit #28).

264

Sam Brentano

Marion County Commissioner (Exhibit #29).

271

Alison Kelley

Marion County District Attorney.

308

Rivka Weinsteiger

First Alternative Cooperative.

336

Sue Mackey

American Federation of State, County, and Municipal Employees (AFSCME) Local 13.

383

Cliff Trow

Former State Senator, Corvallis.

TAPE 27A

 

 

019

Cindy Bond

Early Childhood Supervisor, Old Mill Center for Children & Families.

032

Jason Carlile

District Attorney, Linn County.

060

Tiffani McCoy

Student, Western Oregon University.

082

Estelle Forto

Student, Western Oregon University.

098

Sam Sommers

Student, Western Oregon University.

121

Mike Hermans

Oxford Houses of Oregon.

154

Robert Becker

Corvallis resident (Exhibit #30).

191

Tony Van Vliet

Former Senator, Former Chair, Ways and Means Committee.

226

Co-Chair Schrader

Adjourns the meeting at 9:06 p.m.

 

Additional Exhibits:

Gail Newman, Director, Benton County Community Corrections (Exhibit #31).

Michelle Wilkinson, Lebanon resident (Exhibit #32).

May Dasch, Alzheimer’s Network of Oregon (Exhibit #33).

Mike Standen, Technical Director, Synthetech (Exhibit #34).

Margaret Noel, League of Women Voters (Exhibit #35).

Bob Turner, Biology Department, Western Oregon University (Exhibit #36).

Scott Zimbrick, Executive Vice-President & Chief Marketing Officer, Citizens Bank. Corvallis (Exhibit #37).

Doris Johnston, Pacific (Exhibit #38).

Jim Denham, General Counsel & Public Affairs Coordinator, Wah Chang, Albany (Exhibit #39).

Jackie Hastings, Polk Soil & Water Conservation District (Exhibit #40).

Kevin Hohnbaum, Oregon School for the Deaf, Oregon School for the Blind (Exhibit #41).

Dave Bielenberg, President, East Valley Water District (Exhibit #42).

Charlie Tomlinson, Mayor of Corvallis (Exhibit #43).

Loni Austin Parrish, Oregon Arts Commission Creative Oregon Initiative (Exhibit #44).

Yana Pichardo, Early Assessment and Support Team (EAST) (Exhibit #45).

Aleita Hass-Holcombe, Corvallis resident (Exhibit #46).

Bruce Koike, Aquarium Science Program, Oregon Coast Community College (Exhibit #47).

Sandra Coveny, Coordinator, Mary’s River Watershed Council (Exhibit #48).

Tracey Noel, Director, Corvallis Environmental Center (Exhibit #49).

Pat O’Connor, President, Oregon Coast Community College (Exhibit #50).

Nancy O’Mara, Center Against Rape and Domestic Violence (Exhibit #51).

Vince Remcho, OSU (Exhibit #52).

Peik-Kuan Lim, Lifespan Respite Network (Exhibit #53).

Joanna Engle, Executive Director, Court Appointed Special Advocates (CASA) (Exhibit #54).

Jim Coakley, College of Oceanic & Atmospheric Sciences, OSU (Exhibit #55).

Kimberly Nickerson, Student, OSU (Exhibit #56).

George Pugh, Pugh Seed Farm, Inc. (Exhibit #57).

Dave Zaback, Executive Director, Home Life (Exhibit #58).

Naomi Burnham, Cornerstone Associates (Exhibit #59).

Eileen Marma, Registered Nurse, Corvallis (Exhibit #60).

Tanya Pritt, Director, Family Recovery Nonprofit, Inc. (Exhibit #61).

Cynthia Spencer, Endowment Member, ArtCentric (Exhibit #62).

Timothy Weber, Hewlett-Packard, Corvallis (Exhibit #63).

Jan Kaplan, Director, Lincoln County Health & Human Services Department (Exhibit #64).

Thomas Doggett, Vice President, Television Programming, Oregon Public Broadcasting (Exhibit #65).

Susan Frey, CH2M Hill, Corvallis & Portland (Exhibit #66).

Rebecca Sanderson, Corvallis resident (Exhibit #67).

Chris Foulke, Corvallis resident (Exhibit #68).

Jane Hodgkins, Oregon Coast Community College (Exhibit #69).

Ken Faulk, Philomath resident (Exhibit #70).

Scott Bond, Oregon Association of Area Agencies on Aging & Disabilities (Exhibit #71).

Kent Daniels, Corvallis Civic Beautification & Urban Forestry Commission (Exhibit #72).

Patrick Robertson, Senior and Disability Services, Oregon Cascades West Council of Governments (Exhibit #73).

Tom Bedell, Chairman, Board of Directors, Benton Soil and Water Conservation District ((Exhibit #74).

Suzette Boydston, Director, Senior Companion Program (Exhibit #75).

James Monroe, Owner, Rising Oak Ranch (Exhibit #76).

Lyle Jack, written testimony, (Exhibit #77).

Joseph Nibler, written testimony (Exhibit #78).

Kevin Hohnbaum, written testimony (Exhibit #79).

Chris Chandler DiTorrice, written testimony (Exhibit #80).

Kathy Rodeman, written testimony (Exhibit #81).

Witness Registration Signup, submitted by staff (Exhibit #82).