Joint Committee on Ways and Means – 2007 Session

Full Committee

 

Meeting Index

 

April 11, 2007

Eugene, Oregon

6:30 p.m.

Tapes: 28, 29, 30A, 31A

 

Members Present:

Sen. Schrader, Co-Chair

Sen. Carter, Vice-Chair

Sen. Bates

Sen. Devlin

Sen. Gordly

Sen. Johnson

Sen. Morse

Sen. Nelson

Sen. Verger

Sen. Westlund

Sen. Whitsett

Sen. Winters

Rep. Nolan, Co-Chair

Rep. Nathanson, Vice-Chair

Rep. D. Edwards

Rep. Galizio

Rep. Garrard

Rep. Hanna

Rep. Jenson

Rep. Morgan

Rep. Shields

 

Members Excused:

 

 

 

Members Visiting:

Sen. Courtney

Sen. Brown

Sen. Walker

Rep. Barnhart

Rep. Beyer

Rep. C. Edwards

 

Staff Present:

Ken Rocco, Legislative Fiscal Officer, Legislative Fiscal Office

Ian Tolleson, Committee Assistant, Committee Service Office

Mike Reiley, Committee Assistant, Committee Service Office

 

Measures or Issues Heard:

State Budget – Public Hearing

LC 3818  Relating to health services – Work Session

 

This meeting index is in compliance with Senate and House Rules.  For complete content, please refer to the tapes.

Tape #/Counter

Speaker

Issues, Votes, Exhibits

TAPE 28A

 

 

003

Co-Chair Nolan

Calls meeting to order at 6:31 p.m.

006

Co-Chair Nolan

Opens Work Session on LC 3818.

 

 

Presents Draft LC 3818, relating to health services (Exhibit #1).

008

Co-Chair Schrader

Moves LC 3813 introduced as committee bill.

011

Co-Chair Nolan

 

 

 

Vote: 14 – 7 – 0 

Yea: Sen. Gordly, Johnson, Nelson, Verger, Whitsett, Carter, and Schrader; Reps. Morgan, Jenson, Garrard, Shields, Edwards, Nathanson, and Nolan

No: Sens. Westlund, Winters, Bates, Devlin, and Morse; Reps. Hanna and Galizio

017

 

Hearing no objection, declares the motion CARRIED.

018

Co-Chair Nolan

Closes Work Session on LC 3818.

019

Co-Chair Nolan

Opens Public Hearing on State Budget

089

Bob Ackerman

Former Legislative member.

122

Chris Chandler Ditorrice

Economic Development Alliance of Lincoln County.

150

Tim Berry

Palo Alto Software.

183

Jared Axelrod

ASUO President (Exhibit #2).

223

Suzanne Clark

University of Oregon (UO) Senate President (Exhibit #3).

257

Dennis O’Neill

Umpqua Community College, Vice-President (Exhibit #4).

302

Jeffrey Hurwit

UO Professor (Exhibit #5).

358

Gerry Gaydos

Oregon Justice Department (OJD).

402

Derek Johnson

OJD.

450

John Clague

Lane PSCC.

TAPE 29A

 

 

058

Shirley Swank

Commission on Children & Families.

086

Soren Anderson

Lane Co. Commission on Children & Families.

116

Bobby Green Sr.

AOC/Lane.

146

Amber Murray

Domestic Violence Council.

180

Dave Bielenberg

East Valley Water District.

214

Russ Burger

Lane County Sheriff (Exhibit #6).

247

Nancie Fadeley

League of Women Voters of Lane County (Exhibit #7).

265

Karen Ecker

League of Women Voters of Lane County (Exhibit #8).

307

Janet Carlson

Marion County Commissioner/Children & Families (Exhibit #9).

353

Gillian Wesenberg

Submits written testimony by Steve Schenewerk (Exhibit #10).

392

Eduardo Angulo

Salem-Keizer Coalition for Equality.

448

Karen Elliott

Healthy Start.

TAPE 28B

 

 

046

Mary Spilde

Lane Community College (LCC), President.

074

Barbara Matthews

Douglas Co. Children & Family.

104

Kitty Piercy

Mayor of Eugene.

138

Michael Rose

LCC Board of Education (Exhibit #11).

178

Galen Phipps

Oregon Homeless Runaway Youth Coalition (Exhibit #12).

207

Martin Rafferty

Presents oral testimony.

244

Ron Stock

Sacred Health Medical Center) (Exhibit #13).

281

Bob Noble

City of Eugene, Airport Manager (Exhibit #14).

325

Erin Bonner

Shelter Care.

361

Mary Mosier

OSU/Lane Co. Extension Service (Exhibit #15).

406

Steve Girard

Oregon Wine Board.

451

Judy McCartney

Royal Avenue Shelter Care.

TAPE 29B

 

 

061

Jon Hill

Douglas Education Service District (DESD) (Exhibit #16).

093

Mickey Garrsion

OAESD-EESC.

179

Gary Rodakowski

Hazelnut Grower.

226

Patty Katz

Partnership

253

Claudia Hardwick

PSJ.

282

Peter Mantey

DESD, Communication Officer (Exhibit #17).

318

Cris Lira

SASS.

368

L.M. Reese

Presents oral testimony.

398

Eugene Organ

LILA (Exhibit #18).

452

Miriam Alexis Jordan

UO Graduate Student.

TAPE 30A

 

 

049

Laurel Jones

SEIU (Exhibit #19).

075

Jim Torrey

Head Start (Exhibit #20).

100

Ashlee Pulliam

LCC.

130

Dennis Shine

Seniors & Disabled (Exhibit #21).

166

Lucy Lahr

Oregon Department of Human Service (Exhibit #22).

202

Robin Breckinridge

Oregon Recovery Homes.

229

Carla George

Relief Nursery.

246

Mark Harris

LCC, Faculty.

285

Robert Trimble

NAMI (Exhibit #23).

341

Katherine Wilson

Film Association.

374

Debra Depew

Oregon Family Support Network Inc.

422

Pedro M. Doperoy

IEI.

469

Gisela Garcia

ONA.

TAPE 31A

 

 

062

Rebecca Urhavsen

Presents oral testimony.

087

Lynne Schroeder

Lane Co. Youth Services.

115

Megan Kemple

Willamette Farm & Food Coalition.

142

Co-Chair Nolan

Adjourns the meeting at 9:01 p.m.

 

Additional Exhibits:

Rhea Cramer, UO student (Exhibit #24).

Gary Rayor, OBEC Consulting Engineers, Senior Project Manager (Exhibit #25).

Karl Morgenstern, Eugene Water & Electric Board (EWEB) ((Exhibit #26).

Jeff Robin, Oregon State University (OSU) student (Exhibit #27).

Stephanie Baker, UO student (Exhibit #28).

John Arthur Ernst Lance, student (Exhibit #29).

Steve Gordon, Eugene resident (Exhibit #30).

Bob Hart, Lane County Historical Society & Museum, Executive Director (Exhibit #31).

Steve McQuiddy, LCC, instructor (Exhibit #32).

Jennifer Geller, Stand for Children, Lane County Chair (Exhibit #33).

Jim Giustina, Lane County Historical Society & Museum (Exhibit #34).

Andrea Heid, Oregon Arts Commission (Exhibit #35).

Linda Eaton, Community Corrections manager in Lane County (Exhibit #36).

Ruth Duemler, Lane County resident (Exhibit #37).

Megan Kemple, Willamette Farm & Food Coalition (Exhibit #38).

Nelli Williams, School Garden Project of Lane County, Executive Director (Exhibit #39).

Kathi Holvey, Crow-Applegate, Lorane School District (Exhibit #40).

Kyla Resch, Paten of Oregon public school student (Exhibit #41).

Judy Shaw, Stand for Children (Exhibit #42).

Dave Hauser, Eugene Area Chamber of Commerce, President (Exhibit #43).

Norman Johnson, LCC, Instructor (Exhibit #44).

Ginger Poage, Bethel School District (BSD), Board Member (Exhibit #45).

Colt Giu, BSD, Superintendent (Exhibit #46).

Tim Keeley, BSD, Deputy Superintendent (Exhibit #47).

David Funk, Funk/Levis & Associates, Inc., CEO (Exhibit #48).

Jay Bozievich, LCC Board of Education, Chair (Exhibit #49).

Ron Chase, Sponsors, Executive Director (Exhibit #50).

John Evans, United Food & Commercial Workers Local 555 (Exhibit #51).

Betsy Meredith, Lane Co. Public Health, Communicable Disease Nursing Supervisor (Exhibit #52).

Jim Goes, Lane Co. Health Advisory Committee, Chair (Exhibit #53).

April Williams-Weilbacher, LCC, student (Exhibit #54).

Gordon Brown, Invitrogen, Molecular Probes Division, Director of Operations (Exhibit #55).

Ann Ortl, MFP (Exhibit #56).

Deanna Hadley, Master Food Preserver & Family Food Education Volunteer (Exhibit #57).

Cindy Meredith-Clarke, Master Food Preserver (Exhibit #58).

Nancy Hammer, Master Food Preserver (Exhibit #59).

Jim Simonet, Simonet Forestry, ACF (Exhibit #60).

Dorothy Cruickshank, Master Gardener (Exhibit #61).

Patricia Phelan, Lane Co. resident (Exhibit #62).

Steve Woodard, Small Woodland Owner (Exhibit #63).

Jen Mosier, 4-H (Exhibit #64).

David Rankin, Small Woodland Owner (Exhibit #65).

Dave Gianotti,written testimony (Exhibit #66).

Mike Filippelli,written testimony (Exhibit #67).

Susan Rochester, Umpqua Community College, (UCC) Associate Professor (Exhibit #68).

Robert Bickers, UCC, student (Exhibit #69).

Steve Bowers, Lane Co. Extension Service (Exhibit #70).

Rick Coen, Smith Barney, Vice-President (Exhibit #71).

S. Beaty, Albertina Kerr Centers (Exhibit #72).

Bob & Sue Lewis, Lane Co. resident (Exhibit #73).

Nathan Tublitz, UO, Professor (Exhibit #74).

Brenda Wilson, City of Eugene (Exhibit #75).

Fred Renter, Oregon Rehabilitation Association (Exhibit #76).

Mark Snyder, Oregon Community Trees (Exhibit #77).

Dennis Reynolds, UO, Child Care Coordinator (Exhibit #78).

Nicholas Malone, UO, Department of Anthropology, Doctoral Research Fellow (Exhibit #79).

Rob Nosse, Oregon Nurses Association (Exhibit #80).

Steve Hsu, UO, Professor of Physics (Exhibit #81).   

Liz Cawood, Chalkboard Citizens’ Corp (Exhibit #82).   

Dawn Archey, UO, Department of Mathematics, Professor (Exhibit #83).   

Cheryl Stafford, LCC, student (Exhibit #84).   

Pat Albright, LCC, Director-elect Board Member (Exhibit #85).   

Ed Necker, Lane Transit District (LTD) Accesible Transportation Committee (Exhibit #86).   

Darryl Larson, Lane Co. Circuit Court (Exhibit #87).                

David Oaks, MindFreedom International (Exhibit #88).   

Aerynn Lorenz, LCC, student (Exhibit #89).

Laura Hammond, Lane Co. resident (Exhibit #90).   

Kay Metzger, Senior & Disabled Services, Director (Exhibit #91).   

Jane Scheidecker, Lane Co. school teacher (Exhibit #92).                

Pam Berrian, Oregon Video & Film Office (Exhibit #93).   

Board of Directors, Oregon Crafted Guidebook for the Umpqua Valley (Exhibit #94).

Oregon Crafted, Guidebook for the Umpqua Valley (Exhibit #95).

Oregon Crafter Guidebook (Exhibit #96).

Linda Brady, written testimony (Exhibit #97).

Cynthia Kokis, written testimony (Exhibit #98).

Richard Linton, written testimony (Exhibit #99).

Frank Vignola, written testimony (Exhibit #100).

Sign-up sheet (Exhibit #101).

Carol Metzler, written testimony (Exhibit #102).

Sandy Halonen, written testimony (Exhibit #103).

Tom Herrmann, written testimony (Exhibit #104).

David Kelly, written testimony (Exhibit #105).

Norman Johnson, written testimony (Exhibit #106).