Joint Committee on Ways and Means – 2007 Session

Full Committee

 

Meeting Index

 

April 13, 2007

Medford, Oregon

6:30 p.m.

Tapes: 36, 37, 38A, 39A

 

Members Present:

Sen. Schrader, Co-Chair

Sen. Carter, Vice-Chair

Sen. Bates

Sen. Devlin

Sen. Gordly

Sen. Johnson

Sen. Nelson

Sen. Morse

Sen. Verger

Sen. Whitsett

Rep. Nolan, Co-Chair

Rep. Nathanson, Vice-Chair

Rep. D. Edwards

Rep. Galizio

Rep. Garrard

Rep. Jenson

Rep. Morgan

Rep. Shields

Rep. Hanna

 

Members Excused:

Sen. Westlund

Sen. Winters

 

 

Members Visiting:

 

Rep. Gilman

Rep. Esquivel

 

Staff Present:

Ken Rocco, Legislative Fiscal Officer, Legislative Fiscal Office

Ian Tolleson, Committee Assistant, Committee Service Office

Mike Reiley, Committee Assistant, Committee Service Office

 

Issue Heard:

State Budget – Public Hearing

 

This meeting index is in compliance with Senate and House Rules.  For complete content, please refer to the tapes.

Tape #/Counter

Speaker

Issues, Votes, Exhibits

TAPE 36A

 

 

003

Co-Chair Nolan

Calls meeting to order at 6:31 p.m.

005

Co-Chair Nolan

Opens Public Hearing on the State Budget

177

Peter Angstadt

Rogue Community College, President.

223

Joe Holliday

Oregon Institute of Technology (OIT) (Exhibit #1).

260

Bob Bluth

Harry & David Family of Companies.

298

Ed Talmage

Oregon State Bar.

355

Susan Harris

Family Nurturing Center/Jackson Co. Child Relief Family Nursery.

394

Dan Harris

Family Nurturing Center/Jackson Co. Child Relief Family Nursery.

449

De’De Ricket

Ashland Support Housing.

473

James Ward

Ashland Support Housing.

TAPE 37A

 

 

029

Michael Donahue

Ashland Support Housing.

055

Carol O’Neal

Jackson Co. Master Gardeners Association, President.

087

Dan Killam

4H.

106

Bill Collins

Oregon State University (OSU) Extension Service (Exhibit #2).

128

Sandra Slattery

Ashland Chamber of Commerce (Exhibit #3).

165

Bill Thorndike

Medford Fabrication Alliance Board (MFAB).

202

Laura Hisamoto

Autism Parent (Exhibit #4).

232

John Dey

OIT, Klamath Falls (Exhibit #5).

266

Mickey Kitchen

Commission on Children & Families (CC&F).

307

Edward Smith

Oregon Recovery Homes.

333

Leslie Schrage

Oxford House of Medford (Exhibit #6).

373

Andreas Goldnev

Oregon Health & Science University (OHSU) – Area Health Education Centers (AHEC).

402

Randy Samuelson

Center for Independent Living (Exhibit #7).

455

Robert Hansen

Oxford Houses of Southern Oregon (Exhibit #8).

TAPE 36B

 

 

031

Josh Littlefield

Oxford House of Grants Pass (Exhibit #9).

045

Jane Stevenson

Jackson Co. Public Health (Exhibit #10).

077

Tom Keel

Umpqua Community College Board (Exhibit #11).

110

Anne Wadley

Southern Oregon University (SOU) (Exhibit #12).

145

David Briggs

Umpqua Community College (UCC) Board.

164

John Anderson

Manufacturing 21 (Exhibit #13).

184

Laure Collins

Social Service Assistant (SSA) (Exhibit #14).

223

Donna Jean Wendle

Citizen Review Board of Josephine County.

255

Debbie Crenshaw

Addus Homecare of Medford AODUS (Exhibit #15).

292

Gaia Coney

SEIU.

314

Lee Lanpiner

Rouge Valley Workforce Council (Exhibit #16).

364

Dean Wendle

Board, Rogue Community College.

408

Carolina Regaldo 2 girls testimony together

White City Middle School (Exhibit #17).

TAPE 37B

 

 

007

Alan Berlin

Southern Oregon Head Start (Exhibit #18).

032

Bernadette Maziarski

Rogue Valley COG (Exhibit #19).

067

Tami Anaya

Care Provider (Exhibit #20).

093

Paula Usrey

UCC (Exhibit #21).

119

Kathleen McNeil

Trio Program (Exhibit #22).

156

Doris Johnson

UCC, Roseburg (Exhibit #23).

196

Angela Curtis

Jackson Co. Commission on Children & Families.

226

Kim Blossom

SOU, student.

250

Al Deusmore

Medford City Council.

284

Tim Franklin

Jackson Co. Farmer.

338

Robert Graham

Josephine Co. resident.

384

Alma Rosa Alvarez

SOU, Professor (Exhibit #24).

426

Judith Benjamin

League of Women Voters of Ashland (Exhibit #25).

TAPE 38A

 

 

032

Aaron Benjamin

Ashland Housing Commission (Exhibit #26).

064

Ruth Alexander

Ashland School Board.

093

Amy Amrhein

Ashland School Board (Exhibit #27).

123

Chuck Keil

Citizen, retired Naval Officer (Exhibit #28).

155

Karen Lollis

Stand for Children.

194

Toby Freeman

Pacific Power (Exhibit #29).

229

Edwin Champman

Rouge Valley Transportation.

259

Randy Schoen

Medford police Chief.

295

Blain Allen

OSP Detective.

342

Bernie Binder

National Association of Mental Illness.

395

Manuel Pacheco Jr.

Presents written testimony (Exhibit #30).

438

Ashley Cox

OIT, student (Exhibit #31).

479

Fred Smith

Klamath Community College, President (Exhibit #32).

TAPE 39A

 

 

055

Mark Sanoslioski

Oregon Public Broadcasting (Exhibit #33).

096

Dwight Long

Klamath Watershed Council.

116

Richard Snerdly

National Association of Mental Illness.

147

Jim Hutchins

Presents oral testimony

174

Chair Nolan

Adjourns the meeting at 9:06 p.m.

 

Additional Exhibits:

Cindy Stockton, Riverside Training Centers, Inc. (Exhibit #34).

Don Bruland, Senior & Disability Services for Rogue Valley Council of Governments (Exhibit #35).

Donald Boyd, OIT (Exhibit #36).

Jean Hoyer Cowling, Oregon Arts Commission member (Exhibit #37).

Drew Brammer, SOU, student (Exhibit #38).

Eva Ford, SOU, student (Exhibit #39).

Jim Root, Sabroso Company, Owner & CEO (Exhibit #40).

Chris Sackett, SOU, Department of Theatre Arts (Exhibit #41).

Mindy Tiry, Medford resident (Exhibit #42).

Ellis Feinstein, Southern Oregon Public Television (SOPTv) (Exhibit #43).

Martha Anne Dow, OIT (Exhibit #44).

Steve Vincent, Oregon Economic Development Association (Exhibit #45).

Lori Koljord Johnson, Stand for Children, Member (Exhibit #46).

Karen Starchvick, Stand for Children (Exhibit #47).

Sue Kline, Stand for Children (Exhibit #48).

Wende Edwards, Mental health counselor (Exhibit #49).

Shelly Ball, Stand for Children, member (Exhibit #50).

Ann Trausch, SOU, Instructor ((Exhibit #51).

Jeff Krolick, Options for Southern Oregon, Clinical Director ((Exhibit #52).

Kim Miller, Options for Southern Oregon, Executive Director (Exhibit #53).

Monique Teal, SOU, student (Exhibit #54).

John Ames, Ashlsnd resident ((Exhibit #55).

Echo Fields, OSU, Associate Professor (Exhibit #56).

Farrah O’Brien, Business Student (Exhibit #57).

Peter Norquist, SOU, Assistant Professor (Exhibit #58).

Loretta Nordquist, Phoenix-Talent School Board (Exhibit #59).

Tom Herod, La Clinica del Valle (Exhibit #60).

Angelica Ruppe, La Clinica del Valle (Exhibit #61).

Nancy Tait, Shakespeare Festival, board member (Exhibit #62).

Alex Pawlowski            Southern Oregon Reginal Economic Development, Inc (SOREDI), President (Exhibit #63).

Jim Wolf, Oregon Department of Forestry, retired Fire Program Analyst (Exhibit #64).

Sharon Ely, Disabled person (Exhibit #65).

Rita Sullivan, OnTrack, Inc., Executive Director (Exhibit #66).

Sigmund Stout, BOC Gases Electronic Materials, Engineering Manager (Exhibit #67).

Regina Ayars, Court Appointed Special Advocate (CASA) in Jackson Co. (Exhibit #68).

Kay Barber, CASA of Jackson Co. (Exhibit #69).

Marvin Haas, Asante Health System, Chief Administrator (Exhibit #70).

Brian May, Medford resident (Exhibit #71).

Sue Kupillas, Allied Solutions (Exhibit #72).

Ron Fox, SOREDI, Executive Director ((Exhibit #73).

Phyllis Strosser, CASA of Jackson Co. (Exhibit #74).

Jean Atalla, Living Opportunities, Inc. (Exhibit #75).

Carol Ferguson, SOU, Faculty member (Exhibit #76).

Chris Jagger, Blue Fox Farm (Exhibit #77).

Phil Long, Medford School District, Superintendent (Exhibit #78).

Maud Powell, Wolf Gulch Farm (Exhibit #79).

Sueanne Brooke Willow, Willow-Witt Ranch (Exhibit #80).

Erin Dumont, Agricultural business owner (Exhibit #81).

Laura Lotspeich, Phoenix Talent School District, board member (Exhibit #82).

Maria Rosas-Aranda, Catholic Charities of Southern Oregon, Director (Exhibit #83).

Kathy Keesee-Morales, Medford resident (Exhibit #84).

Loi Davis, School of Rogue Ecology (Exhibit #85).

Craig Harper, Rogue Valley Council of Governments (Exhibit #86).

Richard Di Muzio, Pearadise Orchards LLC (Exhibit #87).

Gary Pellett, Old Stage Farm & Newflora Nursery LLC (Exhibit #88).

Barbara Davidson, OSU Jackson Co. Master Gardeners Association (Exhibit #89).

Beverly DeLeonardis, Rogue Valley Oregon Action Board, Chair (Exhibit #90).

Anu Lawrence, SOU, student (Exhibit #91).

Wes Brain, Ashland resident (Exhibit #92).

Andrea Miranda, Rogue Valley Community Development Corporation (Exhibit #93).

Steve Ryan, SOU, Graduate student (Exhibit #94).

Bill Eckart, Fruit Growers League of Jackson Co., Executive Director (Exhibit #95).

Ian Dooley, SOU, student (Exhibit #96).

Kurt Kessler, Disability Service Office (Exhibit #97).

Kathleen Gamer, Student (Exhibit #98).

Colleen Verret, Grants Pass High School, student (Exhibit #99).

Charles Young, UCC, Instructor (Exhibit #100).

Carolyn Kohn, Grants Pass, resident (Exhibit #101).

Paul Stewart, Merle West Medical Center, President & CEO (Exhibit #102).

David Straus, Skelton Straus Seibert, Architects & Planners, LLP (Exhibit #103).

Jill Hamilton, Valley View Winery (Exhibit #104).

Unknown, Support Services Brokerages (Exhibit #105).

Vicki Bamman, CASA of Jackson Co. (Exhibit #106).

Joe Momyer, Rogue Community College (Exhibit #107).

Amy Crumme Korth, Asland Supportive Housing & Community Outreach (Exhibit #108).

Lloyd Clodfelter, Medford, resident (Exhibit #109).

Trish Pelzel, The Arc of Jackson Co., Executive Director (Exhibit #110).

Pam Swisher, Eagle Point, resident (Exhibit #111).

Witness Registration Sheet submitted by staff (Exhibit #112).

Fred Fleetwood, written testimony (Exhibit #113).

Robert Turner, written testimony (Exhibit #114).